آیتنتیکیت

نرم افزار آیتنتیکیت چیست؟

نرم افزار Ithenticate قویترین، شناخته شده ترین و معتبر ترین نرم افزار شناسایی کننده تشابهات و سرقت های علمی/ادبی (پلاجیاریزم) ممکن در متون آکادمیک (شامل مقالات، پروپوزال ها، گزارش های مالی و آماری و ...) و متون غیر آکادمیک می باشد. این نرم افزار هم اکنون توسط اکثر مجلات معتبر مورد به منظور جلوگیری از چاپ مقالات بدون اصالت (کپی برداری شده) استفاده می شود. با این حال، توصیه می شود پژوهشگران، به خصوص آن هایی که نگارش تمام قسمت های مقاله تحت نظارت آن ها صورت نمی گیرد، به منظور حفظ اعتبار و جایگاه پژوهشی خود، حتما، قبل از ارسال مقاله خود به مجلات/همایش ها/مراکز علمی، آن مقاله را از نظر پلاجیاریزم چک کنند تا در آینده درگیر عوارض جدی ناشی از تشخیص سرقت علمی/ادبی نشوند.

هدف آغاز کار با آیتنتیکیت

برای یک پژوهشگر، خدشه دار نشدن جایگاه علمی و پژوهشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چه بسا، افرادی سال های بسیار زیادی با تحقیقات سالم، موقعیت عالی ای را برای خود در جوامع علمی کسب کرده اند، و امروز به واسط ارسال یک مقاله مرتکب پلاجیاریزم، به دردسر های فراوانی دچار شوند. این اتفاق به خصوص زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که امروزه، قسمت اعظم نگارش متون آکادمیک توسط افرادی غیر از خود پژوهشگر اصلی صورت می گیرد و یا نویسندگان، جهت ادیت یا ترجمه مقالات خود، به شخص سومی رجوع می کنند که چه بسا این فرد نیز در نگارش خود مرتکب پلاجیاریزم شود؛ با این حال، در صورت تشخیص  پلاجیاریزم، مسئولیت قانونی و حقوقی آن صرفا بر عهده نویسندگان اصلی و نه اشخاص سوم می باشد.

در این صورت، با محرض شدن سرقت علمی/ادبی، و بسته به میزان و شدت پلاجیاریزم صورت گرفته، مجازات های سازمانی، دانشگاهی، قانونی، جرایم نقدی، و از همه مهم تر، آسیب به اعتبار علمی افراد در انتظار خواهد بود. لذا بهتر است پژوهشگران، متون خود را قبل از ارسال به هر یک از مراکز معتبر علمی/پژوهشی/ مجلات/ و یا همایش ها، با صرف هزینه ای بسیار کم، در مقیاس با آنچه که برای به سرانجام رساندن یک طرح تحقیقاتی هزینه کرده اند، با قوی ترین، شناخته شده ترین و معتبر ترین نرم افزار شناسایی کننده تشابهات و سرقت های علمی/ادبی (پلاجیاریزم) -نرم افزار Ithenticate- چک فرمایند.

هدف اصلی کار با آیتنتیکیت چیست؟

اول اینکه، نویسندگان می توانند با استفاده از این نرم افزار، قبل از ارسال اثر خود برای مجلات، و یا مراکز علمی پژوهشی، اطمینان حاصل نمایند که پیش نویس مقاله آن ها از اصالت کافی بر خوردار است و به طور صحیحی استناد دهی به مطالب آن صورت گرفته است. (برای درک بهتر این موضوع بر روی این لینک (داستان آموزنده) کلیک فرمایید)

همچنین مسئولین مجلات و یا مراکز علمی پژوهشی ای که مسئولیت رسیدگی به آثار دریافتی از سوی پژوهشگران را عهده دار هستند، با استفاده از این نرم افزار می توانند با اطمینان یافتن از اصالت متن مقالات ارسالی، این متون سابمیت شده را برای بررسی همکاران و یا گروه داوری ارسال و به فرآیند چاپ منتقل ­نمایند. در واقع مجلات با استفاده از این نرم افزار اطمینان حاصل می کنند که مقالاتی که در مجله منتشر می شوند عاری از تشابهات واضح و یا سرقت ادبی وسرقت علمی باشد.

آیتنتیکیت در پیپر چک

هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت، محتوای گزارش دهی و غیره بین آنچه که توسط سایت Ithenticate.com و این سایت ارائه می شود وجود ندارد. Ithenticate محصول شرکت Crossref میباشد که متاسفانه استفاده از این سرویس بدلیل تحریهای علمی از یک سو، و هزینه های بسیار بالای ارائه سرویس از سوی دیگر در میان پژوهشگران ایرانی با محدودیت جدی مواجه شده است. هم اکنون، با مشارکت مجله پزشک الکترونیک و فراهم شدن این سرویس انتشار علمی، توسط "گروه خانه پژوهش"، پژوهشگران ایرانی می توانند بدون نیاز به استفاده از کارت های خرید بین المللی، این سرویس مشهور را با بیش از 75% تخفیف نسبت به سایت اصلی در اختیار داشته باشند.

متون و اسناد قابل بررسی

انوع مقالات قابل ارسال برای مجلات علمی و غیر علمی، روزنامه ها و نشریات ؛ اسناد پژوهشی؛ پروپوزال ها؛ پایان نامه ها، خلاصه مقالات همایش ها، گزارشات کسب و کار؛ تجزیه و تحلیل های مالی.

error: Content is protected !!